EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne i książki – co mają ze sobą wspólnego

Książki opowiadają nam mnóstwo ciekawych historii, niekiedy wprowadzają w inny świat, czasem bywają naukowe, a czasem wyciskają łzy. Wy doskonale wiecie, jak książki na Was działają. Jednak zazwyczaj siadając z książką nie zastanawiamy się głębiej nad jej wpływem na nasze zdrowie psychiczne. Może czas przyjrzeć się zbawiennym działaniom książek na nas umysł?  

Fikcja wpływa na naszą wrażliwość? 

Owszem! Badania dowodzą, że nawet czytanie science-fiction przyczynia się do rozwoju tzw. „szarych komórek”. Dzięki opisanym wątkom, w których główną rolę grają relacje bohaterów, mamy szansę wgryzać się w ich osobowość, postępowanie, czy relacje. To z kolei rozwija naszą empatię i wrażliwość, co przekłada się na realne relacje.  

Czytanie = lepsza pamięć?

Wiele badań pokazuje, że czytanie książek od najmłodszych lat rozwija naszą pamięć. Osoby czytające regularnie przez wiele lat są zdecydowanie mniej narażone na spadek formy pamięciowej związanej ze starzeniem się. Dodatkowo przynajmniej godzina regularnego czytania dziennie obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera.    

Po prostu… odpoczynek!

Czytanie dla mózgu jest jak zbawienie. Pozwala skupić się na jednej czynności i wgłębić się w świat, który jest dla nas relaksujący. Dostarczanie ogromnej liczby bodźców na co dzień jest wyczerpujące dla mózgu, dlatego podczas czytania „wyłączamy się”. Dodatkowym atutem jest oczywiście redukcja stresu i pełne skupienie!    

Jeżeli wybierasz czytanie w wolnym czasie – to dobry wybór. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne może być proste. Jednym ze sposobów utrzymywania dobrej kondycji psychicznej jest sięgniecie po książkę. Pamiętaj, że w Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO zarówno w oddziale w Chotomowie jak i w Warszawa Bielany jest mała księgarnia z wyselekcjonowanymi pozycjami książkowymi rekomendowanymi przez specjalistów lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, seksuologów, pedagogów, logopedów oraz innych pracujących w PZP EDUCATIO… Zachęcamy do przybycia i relaksu przy dobrej kawie…  

W prosty sposób możesz zadbać o siebie – zacznij już dziś i wybierz ulubioną lekturę! 

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Współpracujemy

Logo Fundacja Psyche Male
Karta Duzej Rodziny Legionowo
PAYU LOGO LIME
Visa Debit Card
Mastercard
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000

google tag