Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Wypalenie zawodowe, jak sobie z nim radzić ?

Czym jest wypalenie?
Wypalenie zawodowe to jednostka chorobowa wiążąca się z brakiem satysfakcji z wykonywanego zawodu. Charakteryzuje się nieustającym wyczerpaniem, a także dyskomfortem psychicznym i fizycznym. U osób cierpiących na zespół wyczerpania zawodowego pojawia się zmniejszona skuteczność i motywacja do pracy, ale także obniża się poczucie dokonań osobistych. Jeżeli podejrzewamy u siebie wypalenie zawodowe, musimy określić, jakie niechciane syndromy tego zespołu pojawiły się w naszym życiu.

Objawy

Psycholodzy przekonują, że nie regenerując swoich zasobów intelektualnych, emocjonalnych, a także fizycznych bardzo łatwo doprowadzić do stanu wypalenia. Istotę wypalenia zawodowego najpełniej wyjaśniła teoria Christiny Maslach, wyodrębnia, ona trzy jego fazy:
• Wyczerpanie emocjonalne – objawia się przemęczeniem, rozdrażnieniem, poczuciem wyeksploatowania zawodowego oraz brakiem możliwości regeneracji sił.
• Depersonalizacja- negatywne traktowanie lub dystansowanie się do innych osób, współpracowników. Depersonalizacje możemy określi jako odczłowieczenie, uprzedmiotowienie pozwalające zwiększyć psychiczny dystans wobec osoby, z którą się pracuje.
• Obniżone poczucie dokonań osobistych – niezadowolenie z osiągnięć w pracy, negatywna ocena kompetencji zawodowych.
Odczuwanie aż trzech powyższych stadiów odróżnia syndrom wypalenia od innych objawów związanych ze stresem zawodowym.

Niczym Feniks – jak leczyć wypalenie
Warto dodać, że wypalenie dotyczy każdej grupy zawodowej. Jednak psycholodzy zauważają, że najczęściej pojawia się ono w zawodach, w których występuje kontakt z innymi ludźmi np. nauczyciele, lekarze, pielęgniarki. Jako że wypalenie przebiega w trzech etapach, należy dostosować leczenie do danej fazy choroby. W przypadku pierwszego stadium może pomóc krótki urlop lub chwilowa regeneracja ciała i umysłu. W bardziej zaawansowanych etapach warto skonsultować się z lekarzem lub udać się na psychoterapię. Problemu wypalenia nie należy bagatelizować ani uważać za oznakę słabości. Dzisiejszy świat jest wymagający, a tempo życia szybkie, warto jednak zatrzymać się i zadbać o swoje zdrowie, ponieważ mamy jedno.

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag