Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Wewnętrzny krytyk, czyli wewnętrzny głos rodzica…

“To na pewno Ci się nie uda!”, “Jesteś za słaby!”, “Dlaczego jestem taki beznadziejny?!” ”Na pewno zrobisz to źle”.

Czy, któreś z wcześniej wspomnianych myśli brzmi znajomo? Jeżeli tak musisz wiedzieć, że jest to wewnętrzny krytyk – nawyk, który niszczy nasze poczucie własnej wartości.
Nie bierze się znikąd – kształtuje się w osobach pod wpływem życiowych doświadczeń. Jak twierdzą psycholodzy, najczęściej pod wpływem krytyki zewnętrznej ze strony rodziców lub opiekunów we wczesnym okresie życia.

Choć może wydawać się to dość niewinne, wewnętrzny krytyk jest bardzo destrukcyjnym nawykiem, którego – niestety – niełatwo jest wyprosić z naszej głowy. Proces jego neutralizacji wymaga sporo pracy i wyrozumiałości wobec samego siebie. Na samym początku tego procesu, należy sobie uświadomić, że ten nieproszony gość odpowiada za brak wiary w siebie oraz wpływa na niskie poczucie własnej wartości. Jak więc się to dzieje, że w naszych głowach pojawia się ta wewnętrzna narracja?

Nawyk, który ogranicza

Wewnętrzny głos tworzy się w okresie naszego dzieciństwa, a dokładniej nasz umysł uwewnętrznia słowa i oceny rodziców, które dopiero w późniejszym okresie życia pojawiają się w naszej głowie. Głos ten zawiera w sobie normy i powinności, które były wpajane przez rodziców w okresie dzieciństwa. Co ciekawe, jego zadaniem jest często chronienie nas np. przed negatywną opinią bądź krytyką ze strony innych, stąd też mogą brać się myśli mówiące, że wyglądamy w czymś brzydko, grubo, nieelegancko. Wewnętrzny krytyk rozpoznaje zagrożenia, które były wpajane przez rodziców i wysyła podobne “rodzicielskie komunikaty” już w życiu dorosłym dziecka. Ten wewnętrzny rodzic będzie pilnował, abyśmy nie robili tego czego nie wypada, nie wolno, nie należy. Ten głos bardzo ogranicza nasze życie, a nadmierna uległość wobec jego komunikatów niesie negatywne konsekwencje i pozbawia nas energii do działania.

Wewnętrzne wsparcie

Świadomi rodzice, chcący dla swoich dzieci jak najlepiej, powinni pamiętać, że wymagający i zbyt często bezpodstawnie karzący rodzice mogą w przyszłości być źródłem wewnętrznych napięć u dorosłego już dziecka.

Pamiętajmy, by jako rodzice być przede wszystkim cierpliwi, akceptujący, uważni, ale także okazujący dziecku szacunek. Obecni, wyrozumiali i wspierający rodzice pozwolą na rozwinięcie w głowie dziecka nie krytyka, a rodzica, który kocha, wspiera i wybacza. Jest to niezmiernie istotna baza, aby dziecko w podobny sposób mogło traktować samego siebie.

Dorosłe już dzieci z wewnętrznym krytykiem, aby uwolnić się od tej narracji na samym początku powinny dokonać autorefleksji, która pomoże im w oddzieleniu swoich planów od oczekiwań i celów innych osób. Cały proces neutralizacji krytyka nie jest prosty, dlatego też nieoceniona jest tu pomoc psychoterapeuty, który spojrzy na twoje życie z innej perspektywy i rozpozna twoje schematy myślowe, a także zaproponuje sposób na pozbycie się wewnętrznego rodzica.

mgr Barbara Wesołowska-Budka – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
Ul. Mała 11, 5-123 Chotomów
www.ecducatio.pl ; tel. 505-68-54-54

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag