Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Stres przed egzaminem – jak go pokonać?

Jedne z ważniejszych egzaminów zbliżają się wielkimi krokami. Mnóstwo przygotowań, poświęconego czasu, bólu głowy, przerażenia, narzekania, strachu i…. stresu. No właśnie – jak pokonać ten stres, który dość często towarzyszy nam nie tylko podczas egzaminów, ale też wpływa na nasze życie przed ich rozpoczęciem?

Czym w ogóle jest stres?

Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu na wydarzenie, które w jakiś sposób zakłóca naszą równowagę, poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim przekracza nasze możliwości skutecznego radzenia sobie.

Wybadaj, jak działa na Ciebie stres 

Stres jest na tyle specyficzną reakcją organizmu, że na każdą osobę działa w osobliwy sposób. Najogólniej stres możemy podzielić np. na taki, który motywuje Cię do działania. Ten rodzaj stresu podnosi na duchu w trudnej sytuacji i bądź co bądź – mobilizuje i wpływa pozytywnie na organizm. Drugi rodzaj stresu działa wręcz przeciwnie: demotywuje, dezorganizuje plan działania i często cofa nas w realizacji celów. A jak stres działa na Ciebie? Czujesz się sparaliżowany, serce bije Ci sto razy szybciej, ręce się pocą, a krew uderza do głowy? To oznacza, że stres działa na Ciebie zdecydowanie negatywnie.

Odpowiedz sobie, dlaczego się stresujesz 

Wiedząc czym jest stres i jakie są jego rodzaje, zastanów się, co u Ciebie jest jego źródłem. Stresuje Cię sam egzamin? Ogrom materiału? Ilość czasu, który musisz poświęcić na przygotowania? Poranna godzina rozpoczęcia egzaminu? Jest milion opcji i powodów, dla których możesz odczuwać paraliżujący Cię stres. Przemyśl na spokojnie, co działa na Ciebie stresująco. Po nitce do kłębka i dojdziesz do rozwiązania problemu!

Zastanów się, jakie masz możliwości, aby pokonać stres 

Kiedy wiesz już wszystko na temat stresu – zestaw te informacje z praktyką! Dostosuj źródła Twojego stresu do metod, które pozwolą Ci pokonać wszelkie negatywne uczucia związane z trudną sytuacją.

Jeżeli chciałbyś wyciszyć objawy somatyczne związane ze stresem, jak np. drżenie rąk, pocenie się, jąkanie, podwyższony puls – skorzystaj z metod relaksacji. Może Mindfulness? To metoda, która pozwala skupiać się na tu i teraz. Jest jednym ze sposobów na relaksację, którą możesz odnaleźć oczywiście w PZP Educatio.

Jeżeli Twój stres związany jest z okolicznościami egzaminu – krótkim czasem na przygotowanie, czy ogromem materiału do nauki – spróbuj sporządzić plan działania. Mierz siły na zamiary i działaj! Tutaj przyda się samodyscyplina i siła własnych argumentów. Zorientuj się na cel i małymi krokami dąż do jego zrealizowania. Wypunktuj obowiązki i odhaczaj je na kartce. Namacalny dowód na to, że idziesz do przodu i wykonujesz zadania sprawi, że Twój poziom stresu obniży się. Ponadto odniesiesz przekonanie, że przygotowania idą Ci dobrze i zobaczysz postępy swojej pracy. Będziesz bardziej realnie podchodził do głównego zadania wiedząc, że poczyniłeś wszelkie kroki ku jego spełnieniu. Jedno jest pewne – oprócz stresu w Twoim życiu w końcu pojawi się spokój.

Jeżeli mimo wszystko masz poczucie, że w Twoim przypadku stres jest nie do pokonania i utrudnia Ci życie na tyle, że blokuje Cię zarówno przed ważnymi, jak i bardziej błahymi wydarzeniami w życiu – skonsultuj się ze specjalistą. Wykwalifikowany psychoterapeuta pomoże Ci odnaleźć źródło stresu i podejmie się pracy nad jego pokonaniem. Wspólny wysiłek pozwoli Ci zrozumieć przyczyny, przebieg oraz skutki działania stresu. Dzięki psychologowi masz szansę poznać metody ułatwiające Ci oswojenie się z własnym stresem, a następnie pokonanie go. Nie czekaj – zgłoś się do specjalisty i popraw komfort swojego życia – najlepiej z PZP Educatio!

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag