Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Samotność w sieci

Samotność w sieci

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego im więcej czasu spędzasz na portalach społecznościowych, tym bardziej czujesz się samotny? Czy bycie samotnym jest w ogóle możliwe dla osób będących on-line? Generalnie portale i media społecznościowe mają pomóc w poznawaniu ludzi i utrzymywaniu kontaktów ze znajomymi. Zaskakujące wnioski przynoszą najnowsze badania, które dowodzą, że poczucie alienacji rośnie wprost proporcjonalnie do czasu spędzanego na tzw. social mediach. Ponadto osoby będące non-stop on-line znacznie częściej zmagają się z depresją i chorobami cywilizacyjnymi.

Fejsbukowi znajomi
Człowiek jest w stanie utrzymać stabilne i znaczące dla siebie relacje z maksimum 150 osobami. To, co może dziwić, to fakt, że użytkownicy Facebooka, mają ich o wiele więcej. Czy oznacza to, że posiadają nadprzyrodzone umiejętności? Oczywiście, że nie, świadczy to raczej, że w przeszłości poznali wiele osób lub niekiedy mają narcystyczną osobowość. Posiadanie większej liczby znajomych pomaga w otrzymywaniu większej ilości tzw. lajków. Psycholodzy wskazują, że komentarze i polubienia u niektórych osób wpływa na wzrost ich samooceny. Wirtualna rzeczywistości pozwala na bycie „lepszą” wersją samego siebie. Wstawianie wyselekcjonowanych zdjęć, postów ze słonecznych wakacji, pomagać ma w wykreowaniu się na osobę sukces w oczach innych użytkowników.
Jednak, co dzieje się w momencie zamknięcia laptopa i wyłączeniu telefonu? Kiedy świat cyfrowy zastępuje ten rzeczywisty. Niestety, „lajki” nie przekładają się na realnych przyjaciół. Jeżeli zaczynasz odczuwać, że wirtualny świat powoli przesłania ten prawdziwy, zastanów się nad skonsultowaniem się ze specjalistą.

Wszystko jest dla ludzi…
W obronie mediów społecznościowych należy przyznać, że ułatwiają one utrzymanie kontaktów ze starymi znajomymi oraz pozwalają poznać nowe osoby. Generalnie tylko od nas zależy, jak z social mediów będziemy korzystać oraz jak długo. Niestety, bardzo często uzależnione osoby nie są świadome, że tracą kontakt z rzeczywistością, a najbardziej narażeni na odrealnienie są nastolatkowie, którzy niemal nie rozstają się ze smartfonem.

Jeżeli podejrzewasz siebie lub u którego ze swoich znajomych, że popadł w szpony Internetu, spróbuj nakłonić daną osobę na kilkugodzinną przerwę od social mediów. W zamian wybierz sport, spacer na świeżym powietrzu, książkę. Jeżeli oderwanie się od komputera lub telefony wydaje się zbyt trudne, warto udać się do specjalisty lub psychologa, być może są to pierwsze etapy internetowego nałogu.

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag