EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego

Przejdź w inną strefę – strefę poza Twoim komfortem

Czy próbowaliście kiedyś zrobić coś, czego od zawsze pragnęliście…

… ale się baliście?
… ale nie było Wam to na rękę?
… ale czuliście się niepewni?
… ale istniało milion powodów, dla których nie chcieliście zmiany?

Uświadomimy Was: właśnie ten lęk, dyskomfort, niepewność, wyszukiwanie powodów „przeciw” są oznaką tego, że tkwicie w swojej strefie komfortu. Czujecie się w niej bezpiecznie i jest Wam pozornie dobrze. Zaraz…. czy my napisaliśmy „pozornie”? Tak! Nie pomyliliśmy się i spieszymy z wyjaśnieniami 🙂

Człowiek z natury jest stworzony do rozwoju, eksplorowania świata i przede wszystkim ŻYCIA. Przebywanie w swojej strefie komfortu wcale nie wpływa na nas dobrze, szczególnie jeżeli niezmienne w tej samej postaci potrafi towarzyszyć nam od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Mamy poczucie – „tak, jest okej!” Podświadomie wiemy jednak, że czegoś nam brakuje, do czegoś chcielibyśmy dążyć i coś w naszym życiu robić. Mamy wewnętrzną  potrzebę zmiany, ale stoimy w miejscu. Domyślacie się dlaczego?

Boimy się porażki

Przebywając w swojej strefie komfortu nie jesteśmy skłonni ani do przyjmowania porażek, ani do… celebrowania sukcesów. Szara rzeczywistość, w której się zakorzeniliśmy nie daje nam możliwości rozwoju. A człowiek rozwija się głównie dzięki doświadczeniom, którymi mogą być np. przegrywanie i wygrywanie. Musimy sobie zdać z tego sprawę – „dyskomfort” nigdy nie będzie dla nas stałym bezpieczeństwem, ale za to ile będziemy mogli się dzięki niemu nauczyć i dowiedzieć o sobie! 🙂

Wiemy, że chcemy zrobić COŚ, ale nie wiemy CO

Jak to się mówi – nie od razu Kraków zbudowano 🙂 Większość z nas ma poczucie, że chciałoby zrobić COŚ w swoim życiu. To dobrze. To pierwszy krok do tego, aby zrobić COŚ! A jak znaleźć to COŚ? Próbować, działać, szukać. Siedząc w miejscu nie będziemy się rozwijać bardziej, poznawać nowych ludzi i dowiadywać się ciekawych rzeczy. Warto więc zauważyć i docenić u siebie chęć działania i iść z nią dalej w świat! Do odważnych świat należy! I oczywiście do tych, którzy pragną wyjść ze swojej strefy komfortu 🙂

Nie wierzymy w siebie i swoje możliwości 

Żyjąc w strefie komfortu przez długi czas w pewnym momencie tracimy wiarę w siebie i chęć do robienia czegokolwiek, co nie jest dla nas codzienne. Zaczynamy mieć niskie poczucie własnej wartości. Z jednej strony czujemy sie bezpiecznie, z drugiej dotyka nas frustracja, bo nadal tkwimy tu gdzie byliśmy… i koło się zamyka.

Odbudujmy wiarę we własne siły dzięki np. podejmowaniu nowych aktywności. Nie muszą być one radykalne i zmieniające nasze życie o 180 stopni. Po prostu na początek spróbujmy od czegoś małego. Zacznijmy od zrobienia listy swoich zalet. Następnie wykorzystajmy je. Może upieczmy pyszne ciasto? Porozmawiajmy z przyjacielem? Napiszmy wiersz? Zapiszmy się na jakiś ciekawy kurs? Możliwości jest wiele! Chęci również, tylko trzeba je w sobie odkryć!

Widzimy tylko bariery 

Większość ludzi (szczególnie tych zamkniętych w strefie komfortu) w pierwszej kolejności zauważy wszelkie wady dotyczące aktywności, której chciałoby się podjąć. Zamiast dostrzegać swoje możliwości, zalety i dobre strony sytuacji, my skupiamy się na hipotetycznych barierach. Hej, słyszeliście kiedyś, że bariery istnieją tylko w naszych głowach? Tak, Educatio Wam to potwierdza! Nie szukajmy na siłę argumentów „przeciw”. Zacznijmy dostrzegać możliwości, które niosą nam nowe sytuacje: poszerzenie horyzontów, wiedzy, kreatywności, może ciekawych kontaktów? Wystarczy tylko się nad tym zastanowić!

Jeżeli przebywasz w swojej strefie komfortu od długiego czasu, ale masz potrzebę wyjścia z niej – podejmij pierwsze kroki ku nowemu. Nie zawsze jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z odkryciem w sobie mocnych stron. Niekiedy mamy też problem ze znalezieniem alternatyw i rozwiązań dla sytuacji, w której się znajdujemy.  Doświadczony psychoterapeuta pomoże Ci się uporać z każdą sytuacją. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom masz szansę zmienić swoje życie. Zgłoś się do PZP Educatio, aby uzyskać pomoc profesjonalną w każdym calu.

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Współpracujemy

Logo Fundacja Psyche Male
Karta Duzej Rodziny Legionowo
PAYU LOGO LIME
Visa Debit Card
Mastercard
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000

google tag