Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Prokrastynacja – czyli lenistwo tłumaczone

O czym mowa?

Na pewno nie raz słyszałeś o prokrastynacji. Można powiedzieć, że to jedna z „dolegliwości” społecznych XXI wieku. Na czym polega?

Prokrastynacja to nic innego jak ucieczka od obowiązków, podejmowania działań i decyzji. Uwaga, zawiera też w sobie element magiczny! …bo człowiek jej doświadczający nieustannie myśli, że w jakiś czarodziejski sposób wszystko rozwiąże się samoistnie. Właśnie z tego powodu osoby prokrastynujące odkładają w nieskończoność sprawy, które powinny być zrealizowane już dawno. Przekładanie wszystkiego z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc, a nawet z roku na rok nie jest dobrym rozwiązaniem. Oznacza to brak kontroli nad własnymi aktywnościami i życiem.

Blokujące wymówki w naszych głowach

Jeżeli nie chcemy czegoś robić, w naszej głowie rodzi się mnóstwo przeciwskazań do zrobienia danej rzeczy. U prokrastynatów w zasadzie w każdym momencie, w którym muszą coś zrobić, pojawiają się myśli wręcz blokujące działania. Mogą być nimi:

„Muszę wykonać to perfekcyjnie”

Prokrastynacja bardzo często charakteryzuje osoby z natury perfekcyjne. Zakładają, że muszą wykonać daną rzecz idealnie, bez żadnych pomyłek, wad i niedociągnięć. Sprawia to, że nierzadko brak podjęcia się konkretnego zadania jest pozornie bardziej satysfakcjonujące i bezpieczne niż konieczność zmierzenia się z niezadowalającym wykonaniem czegoś.

„Nie daję rady się skoncentrować”

Chyba nie ma osoby, która nie spotkałaby się z rozpraszaczami podczas wykonywania jakiegoś działania. Tu program w telewizji, tam powiadomienie na facebooku, dodatkowo pilna chęć napicia się herbaty i pójścia do kuchni. Skąd my to znamy.. Oczywiście poza „typowymi” rozpraszaczami możemy rzeczywiście doświadczać problemów z koncentracją. Należy wtedy przyjrzeć się jej bliżej i być może skierować się do specjalisty.

„Zajmie mi to ogrom czasu”

Często wyobrażamy sobie, że dana aktywność zajmie nam mnóstwo cennego czasu i będzie kosztować wiele trudu. W tym czasie na pewno zrobilibyśmy o wiele więcej pożyteczniejszych rzeczy… zaraz… czy na pewno?

„To będzie z pewnością skomplikowane”

Kiedy nie myślimy realistycznie o czynności do wykonania, w naszym umyśle pojawia się stwierdzenie, że nie będzie prosta. Zawczasu zakładamy, że poziom trudności nas przerasta. Skupiamy się na negatywnych stronach, a to tylko wspomaga odkładanie jej na później… i później…

PROkrastynacja jest PROsta do pokonania!

Prokrastynacja to nic innego jak nawyk, który nabyliśmy. Można się go więc pozbyć z pomocą kilku przydatnych rad. Oczywiście – same rady nie wystarczą. Należy przede wszystkim chcieć, a chcieć to móc!

Zastanów się… nad źródłem swojej prokrastynacji. Zasięgnij języka, poczytaj na temat prokrastynacji i pomyśl nad tym, co Cię blokuje przed wykonywaniem codziennych obowiązków. Ułatwi Ci to odkrycie podłoża Twojego problemu i opracowanie planu działania.

Weź odpowiedzialność… za siebie i swoje czyny! Powiedz sobie, że jesteś odpowiedzialny za wszelkie działania, które wykonujesz, a przede wszystkim – za swoje życie. Nikt nie zrobi niczego za Ciebie. Tylko Ty możesz pracować nad swoimi nawykami i negatywnymi myślami!

Planuj konkretnie i realnie… wszelkie działania. Odkładając je „na później” nie zrealizujesz ich nigdy lub będziesz musiał mierzyć się z nimi tuż przed deadlinem. Zamiast mówić sobie „pójdę na siłownię”, powiedz „jutro po pracy o 17 pójdę na siłownię, zajmie mi oto 2 godziny”. Spakuj sportowy ubiór dzień wcześniej. Poinformuj bliskich, że będziesz w domu później, bo idziesz na siłownię. Nastaw się na konkretne działanie, a będzie łatwiejsze do wykonania!

Sporządzaj listy rzeczy do zrobienia… i planuj rozsądnie! Obecnie mamy możliwość doskonałej organizacji dzięki ogólnie dostępnym planerom, notesom, aplikacjom. „Odhaczanie” zadań pomaga w zauważeniu postępów, które zrobiliśmy. Dzięki temu jesteśmy usatysfakcjonowani i zmotywowani do dalszego działania. Najtrudniejsze rzeczy zrealizuj na początku dnia. Wykonanie ich pobudzi Cię do aktywności i pozwoli dobrze rozpocząć dzień.

Popracuj nad koncentracją… i zrezygnuj z wszelkich rozpraszaczy podczas pracy. Przygotuj materiały przed rozpoczęciem zadania, przekąski i herbatę ustaw w pobliżu i ukierunkuj swój umysł na zrealizowanie celu. Jeżeli odczuwasz, że brak koncentracji jest na tyle uciążliwy, że nie jesteś w stanie nic z nim zrobić, skonsultuj to ze specjalistą.

Zdaj sobie sprawę ze skutków prokrastynacji…i pomyśl, ile wyrządza Ci złego. Przewlekły stres, problemy ze snem, złość na samego siebie to tylko niektóre ze skutków prokrastynacji. Kłopoty zdrowotne dotkną Cię prędzej, czy później – dlatego weź się w garść i zacznij dbać o swój umysł!

 

Jeżeli czujesz, że dotyka Cię problem prokrastynacji i mimo wszystko nie możesz go pokonać, pamiętaj: zawsze możesz skorzystać z rady psychoterapeuty. On doradzi Ci co możesz zrobić w kierunku eliminacji szkodliwych nawyków. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio oferuje Ci wielu specjalistów, którzy wspomogą Twój umysł. Nie czekaj i sprawdź to już dziś!

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag