Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Program Wsparcie psychologiczne, dla rodzin osób chorych na choroby otępienie „Zdrowie w głowie” dla mieszkańców Powiatu Legionowskiego

Zaburzenia psychiczne powodują, że funkcjonowanie w społeczeństwie staje się bardzo trudne. Jednostka z zaburzeniami psychicznymi walczy z wieloma objawami np.: z nieokreślonym lękiem, własną nieufnością, poczuciem braku zrozumienia, izolacji, osamotnienia, wahaniami nastroju oraz wysokim poziomem stresu, który wpływa na pojawienie się zaburzeń somatyzacyjnych, które bardzo utrudniają funkcjonowanie w relacjach społecznych i zawodowych. Osoba stara się aby jej wewnętrzny świat myśli, uczuć i zachowań stał się harmonijny i dopasowany do Świata zewnętrznego. Niestety niekiedy te oczekiwania stają się niemożliwe do zrealizowania i przychodzi kryzys – maniakalny, psychotyczny, depresyjny, który powoduje myśli i tendencje samobójcze. Osoba doświadczająca choroby psychicznej, często zmaga się z poczuciem dziwności i obcości świata, które połączone jest często z kryzysem tożsamości jednostki, a to pogłębia kontakt z rzeczywistością. Powyższy opis wiąże się z koniecznością intensywnego leczenia, które może budować wiele barier w komunikacji międzyludzkiej oraz pozbawienia zdolności do bycia we wspólnocie społecznej. Dlatego umożliwienie osobie chorującej na zaburzenia psychiczne, wyrażenie siebie i odzyskiwanie własnej tożsamości, aktywności dokonuje się poprzez współpracę na wielu płaszczyznach. Szczególną rolę w procesie aktywizowania osoby z zaburzeniami psychicznymi w przestrzeń wspólną – społeczną, odgrywa osoba psychoterapeuty – psychologa. Dodatkowo w cierpieniu osób chorujących na choroby psychiczne towarzyszą ich bliscy, rodziny, opiekunowie, którzy często są zagubieni w tej nowej, dziwnej sytuacji. Potrzebują wsparcia, pomocy, zrozumienia w sytuacji w których ich bliska osoba zmaga się z chorobą o której niewiele wiedzą. Zagubienie ich i poczucie bezsilności wpływa na frustrację i złość, która tylko oddala ich od osób chorujących powodując straty emocjonalne u chorego jak i w rodzinie. Dlatego też ogromnie istotnym zadaniem jest wyjście naprzeciw rodzinom, bliskim, opiekunom którzy potrzebują specjalistycznej psychiatrycznej formy pomocy i nabycia praktycznych umiejętności współżycia z osobą chorą psychicznie aby ich działania motywowały chorego do zmiany oraz usprawniało proces leczenia po to aby jak najszybciej usamodzielnić społecznie bliską osobę.

Co 4 osoba zmaga się, bądź będzie zmagać się z przynajmniej jednym rozpoznaniem choroby psychicznej. Co więcej liczba ta od roku 2009 systematycznie wzrasta, dlatego nasz program przedstawiony w projekcie pomaga w realizowaniu specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania- Powiat Legionowski.

Nasze przedsięwzięcie będziemy realizować poprzez realizację konsultacji/ diagnozy psychologicznych, konsultacji/ diagnozy z neuropsychologiem.

Program dofinansowany z budżetu Starostwa Powiatu Legionowskiego.

Więcej informacji o realizowanym projekcie można uzyskać pod numerem Tel. 512 895 218

lub na stronach internetowych:

http://www.fundacjapsyche.pl

https://www.educatio.pl

http://www.doktorpsychiatra.pl

 

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag