EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego

Powiedz STOP depresji!

DepresjaWprowadzenie

Nadszedł czas jesieni. Dla jednych ta pora roku kojarzy się z obowiązkami szkolnymi i rozpoczęciem nowego planu pracy, a dla innych – z pojawieniem się lub nawrotem objawów depresyjnych.

W tym jesiennym czasie, obfitującym w krótsze, zimniejsze, deszczowe dni, warto zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Nasz nastrój, zwykle w sposób automatyczny, reaguje na zmiany pogodowe, ale ma także tendencję do szybkiej regeneracji. Zatem po kilku dniach słoty i obniżonego nastroju słoneczny dzień niemal natychmiast dodaje nam energii i uśmiechu. U zdrowych osób takie wahania w okresie jesiennym przebiegają zwykle łagodnie i nie stanowią większej przeszkody w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nawet jeśli pojawiają się kłopoty z koncentracją uwagi, brakiem chęci do wychodzenia z domu czy ospałość, zazwyczaj dysponujemy licznym wachlarzem możliwych sposobów na wyjście z negatywnych emocji.

Pierwsze objawy depresji

Są wśród nas jednak takie osoby, dla których początek sezonu jesiennego oznacza początek kłopotów w sferze poznawczej (obniżenie sprawności intelektualnej, zmęczenie, rozkojarzenie, ospałość…), lecz głównie w sferze emocji. Brak słońca i padający deszcz powodują, że bez znaczącego powodu nasz nastrój coraz bardziej spada, pojawia się płaczliwość, apatia, negatywistyczne myśli, niska ocena własnej wartości, trudności z koncentracją, problemy ze snem, myśli i tendencje samobójcze oraz poczucie braku subiektywnej możliwości do poprawy sytuacji.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli powyższe objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie, ważne jest, aby nie bać się i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą, który pomoże pozbyć się negatywnych objawów, obciążających codzienne życie. Warto również pamiętać, że rozpoznanie depresji powinien postawić lekarz bądź psychoterapeuta, gdyż tylko oni posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie do rozpoznania i oceny nasilenia poszczególnych objawów. Idąc do psychiatry bądź psychoterapeuty nie trzeba posiadać skierowania od lekarza rodzinnego. Można korzystać z pomocy takiego specjalisty poza miejscem swojego zamieszkania.

Czerpać radość z jesieni

Zachęcam każdego, aby jesień była czasem, który z powodzeniem można wykorzystać na aktywny odpoczynek w górach, zabawy z dziećmi wśród spadających, kolorowych liści, porządkowaniu ogrodu, aktywizacji społecznej i innych aktywnościach, które sprawiają, że nasz nastrój podnosi się. Ponadto warto jest zauważać w każdym dniu te drobne, małe rzeczy, które powodują uśmiech na naszych twarzach bądź aplikują nam tzw. zastrzyk energii. Przecież nie bez powodu mówimy, że panuje „złota polska jesień”, z której można czerpać wiele radości…

Gdzie szukać pomocy?
Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO mieści się przy ul. Małej 11, w Chotomowie, Powiat Legionowo , a także przy ul. Okrąg 8/10 lok 3, w Warszawie.
Kontakt z rejestracją możliwy jest przez tel. 505 68 54 54, e-maila: poradnia@educatio.pl oraz przez naszą stronę internetową https://www.educatio.pl/
Specjaliści:

Sprawdź, kto może Tobie pomóc już teraz!

Psycholog Psychoterapeuta Psychiatra

Wspieramy

Logo Fundacja Psyche Male
Karta Duzej Rodziny Legionowo
Jablonna Karta Duzej Rodziny
PAYU LOGO LIME
Visa Debit Card
Mastercard

Kontakt

google tag