Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Trening Pewności Siebie

Pewne Siebie i Szczęśliwe Dziecko – Co zrobić by takie było!?

Bez wątpienia, dla każdego rodzica, szczęście dziecka jest priorytetem. Jego uśmiech, satysfakcjonujące relacje z rówieśnikami, sukcesy w nauce oraz naturalna ciekawość świata, są na wagę złota. Przecież wspaniale patrzeć, jak  dziecko rozwija swój potencjał! Jednak, gdy zamiast uśmiechu pojawia się zmartwienie, niechęć do podejmowania nowych wyzwań, a kontakty koleżeńskie zamiast radości, mrożą krew w żyłach i przyprawiają o zawrót głowy, rodzicowi słusznie zapala się czerwona lampka.

Co dzieje się nie tak?
Prawdopodobnie winowajcą jest brak pewności siebie. Może przejawiać się wysokim poziomem lęku w kontaktach społecznych. Chęć bycia lubianym i akceptowanym powoduje, że dziecku trudno wyrażać i realizować własne potrzeby w świecie społecznym. W obawie przed odrzuceniem i oceną, przyjmuje podporządkowaną pozycję w relacjach rówieśniczych. Ograniczona zostaje ekspresja emocji, a także wymiana myśli. Dodatkowo zostaje zablokowana spontaniczność i co za tym idzie, wzrasta kontrola własnych reakcji. Dziecko może sprawiać wrażenie nieśmiałego, wycofanego, a czasem także nadpobudliwego z deficytami uwagi. Z całą pewnością trudno mu „być sobą” czyli rozwijać swoje uzdolnienia i realizować potencjał.

Czym jest pewność siebie?
Najprościej definiując, to przede wszystkim zaufanie do siebie samego. Wyraża się poprzez posiadanie wewnętrznego przekonania, co do słuszności podejmowanych decyzji i wyborów. To gotowość do podejmowania wyzwań rozwojowych, która zamienia lęk w ciekawość. To wiedza o swoich mocnych i słabych stronach, a także prawo do popełniania błędów. Nie możemy zapominać o emocjonalnej niezależności, dzięki której można budować satysfakcjonujące relacje społeczne oparte na szacunku dla różnorodności poglądów i opinii, nie tylko innych ludzi, ale także swoich.

 Jak wspomagać pewność siebie i dlaczego warto to robić?
Rodzice od „małego” mogą stwarzać dziecku warunki do rozwoju pewności siebie, wykorzystując do tego proste czynności dnia codziennego. Poprzez zachęcanie do podejmowania wyborów adekwatnych do wieku (np. samodzielne wybieranie ubrania ) oraz wyznaczanie obowiązków domowych, stwarzają dziecku możliwość doświadczania swojej sprawczości i budowania w sobie przekonania: „Poradzę sobie!”, „Potrafię!”.
Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko posiadało pewność siebie, po prostu rozmawiajmy z nim! Zachęcajmy do dzielenia się opiniami i poglądami. Pytajmy! Jest to najbardziej naturalny trening wyrażania własnego zdania, potrzeb, myśli i emocji.
Wiadomo, dla dziecka rodzina jest miejscem wyjątkowym. Zapewnia to, co w relacjach tak istotne, czyli poczucie bezpieczeństwa  i bezwarunkową akceptację. Jednak relacje rodzinne różnią się od tych z osobami ze świata społecznego. Tam właśnie występuje ryzyko oceny oraz odrzucenia. W związku z tym, ciekawą formą rozwijania i umacniania pewności siebie u dzieci, jest trening w grupie. W bezpiecznych warunkach dzieci mogą ćwiczyć interakcje, współpracę, budowanie własnych granic, asertywność i komunikację. Dzięki treningowi grupowemu, w naturalny sposób uczą się radzić z sytuacjami społecznymi, których doświadczają w szkole i grupach rówieśniczych.
Warto pamiętać, że rozwijanie i wspomaganie pewności siebie u dziecka jest swego rodzaju inwestycją w przyszłość. Nawiązywanie satysfakcjonujących relacji w dorosłym życiu, sukcesy w sferze zawodowej, spełnienie w życiu rodzinnym jest czymś nieocenionym. I to właśnie Wy rodzice możecie zapewnić dziecku taki bezcenny dar na życie.

 

mgr Katarzyna Kalinowska – Wypych
Psycholog- Psychoterapeuta dzieci i młodzieży

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
www.doktorpsychiatra.pl
www.educatio.pl

 

ZAPRASZAMY DO ZAPISU DO GRUPY PEWNOŚCI SIEBIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W  PORADNI EDUCATIO ! SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TRENINGU PEWNOŚCI SIEBIE ZNAJDZIECIE PAŃSTWO TUTAJ >>>

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag