Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Niebiesko mi… o autyzmie słów kilka

Czym jest?

Autyzm to zaburzenie w rozwoju dziecka. Określane jest jako CAŁOŚCIOWE – oznacza to, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu dziecka zauważa się we wszystkich aspektach rozwoju. Dość często możemy spotkać się z terminem „spektrum zaburzeń autystycznych”. Wynika to stąd, że zaburzenia autystyczne mają na tyle zróżnicowany charakter, że nie da się jednoznacznie stworzyć symptomatologii autyzmu.

Skąd się bierze?

Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym. Zazwyczaj ma podłoże genetyczne. Nie jest do końca wiadomym, co wpływa na powstawanie autyzmu. Prawdopodobnie mogą być to geny, ale także środowisko. Wiele badań sugeruje, że zarówno zakłócenia w rozwoju mózgu, jak i w genach u płodu mogą być odpowiedzialne za rozwój autyzmu.

Ile trwa?

Autyzm trwa całe życie. Nie wynaleziono leku, który zastopowałby działanie jego symptomów. Jednak wczesne wykrycie autyzmu pozwala na złagodzenie jego objawów. Rozpoczęcie profesjonalnej terapii psychoterapeutycznej dla dziecka dotkniętego autyzmem jest niemalże na wagę złota. Dlatego bardzo ważne jest, aby zauważyć pierwsze symptomy jak najwcześniej. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem dobrze rokuje na przyszłość – dorosłość stanie się prostsza, a objawy łatwiejsze do zrozumienia i opanowania.

Czym się charakteryzuje? 

Często wiele objawów autyzmu jest odbierane jako opóźnienie w niektórych sferach rozwoju dziecka. Rodzice niekiedy mogą uznawać to za „normalne”. Warto być jednak wyczulonym na takie symptomy:

  • dziecko jest na tyle zaabsorbowane swoim „wewnętrznym światem”, że nie dostrzega potrzeby kontaktu i rozmowy z innymi ludźmi
  • dziecko nie okazuje wylewnie emocji – nie cieszy go nowa zabawka, nie jest zainteresowane wizytą nowego gościa w domu, nie ma na nic ochoty – nie ekscytuje się nawet najpyszniejszymi lodami czekoladowymi
  • dziecko nie pozwala się dotykać i „sztywnieje” po wzięciu je na ręce
  • dziecko posługuje się niezrozumiałymi wyrażeniami, w koło powtarza wyrazy, jego wypowiedzi są nielogiczne
  • dziecko denerwuje się, jeżeli coś zaburzy jego przyzwyczajenia, np. gdy ktoś zabierze mu zabawkę, która jako jedyna spośród innych znajduje się w obszarze jego zainteresowań
  • zachowania dziecka są bardzo stereotypowe: kręcenie się w kółko, machanie ręką, potrząsanie głową itp.
  • dziecko lubi samotność
  • dziecko nie reaguje na swoje imię
  • dziecko miewa impulsywne zachowania, czasem jest agresywne bez powodu
  • dziecko jest nadwrażliwe na dźwięki i bodźców czuciowe

Autyzm jest niebieski?

Światowy Dzień Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Kolor niebieski przyświeca temu dniu, by budować pośród społeczeństwa świadomość na temat tego zaburzenia. Kolor niebieski szczególnie w tym dniu symbolizuje nadzieję na lepsze życie – życie osób z autyzmem i ich rodzin. Świadomość społeczeństwa na temat autyzmu jest na tyle mała, że prowadzi nawet do dyskryminacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dorośli dotknięci tym zaburzeniem często odbierani są jako „wariaci”, „odurzeni”, „nienormalni”… Czy świadczy to o tym, że jako społeczność mamy wiedzę na temat autyzmu? Kolor niebieski ma nam przypominać, że autyzm istnieje. I być może istnieje całkiem blisko nas.

 

W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć diagnostykę dziecka. Jeżeli masz obawy co do symptomów pojawiających się u Twojego malucha – sprawdź to i nie czekaj. Diagnostyka dzieci z autyzmem jest wieloetapowa – wymaga współpracy specjalistów: psychologa, logopedy, psychiatry dziecięcego a także terapeuty SI. To wszystko znajdziesz w PZP Educatio. Nie zwlekaj i podejmij pierwsze kroki ku lepszemu. Możesz zrobić to z nami! W PZP Educatio wykwalifikowani eksperci zawsze posłużą Ci radą i pomocą.

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag