Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Nic nie musisz!

XXI wiek to wiek szczególny – tzw. chorób cywilizacyjnych (pracoholizm, depresja, a nawet rak), zabiegania, ciągłego planowania, myślenia… tylko czy o sobie?

Każdy z nas bierze udział w wyścigu

Dzisiejsze czasy przyzwyczaiły nas do biegu, w którym uczestniczy niemal każdy. Na czym ten wyścig polega? Każdego dnia budzimy się z myślą… „muszę”: muszę zrobić śniadanie, muszę zaplanować przyszły tydzień, muszę zrobić zakupy, muszę po pracy spotkać się z koleżanką i muszę umówić się do fryzjera. Czy właśnie tak wygląda Twoja wyliczanka z rana? Jeżeli odpowiadasz sobie twierdząco, to…

Ile razy mówisz sobie, że MUSISZ? 

Słowo „muszę” uczestniczy w naszym życiu bardzo często. Mamy tendencję do nakładania na siebie wielu obowiązków, czy wręcz misji, które MUSIMY wykonać w danym czasie. Z tego powodu już po przebudzeniu odczuwamy presję czasu, otoczenia i zadań do zrobienia. W efekcie cały nasz dzień sprowadza się do rzeczy, które MUSIMY zrobić. Czy jest to przyjemne? Jeżeli odpowiadasz sobie przecząco, to…

Zastanów się czego CHCESZ! 

A gdyby tak zamienić słowo „muszę” na „chcę”? Kiedy ostatnio zastanawiałeś się nad tym, czego tak naprawdę pragniesz i na co masz ochotę w danym dniu? Oczywiście – na co dzień mamy obowiązki, za których wykonanie jesteśmy odpowiedzialni i jest to rzeczą naturalną. Odebrania dziecka z przedszkola, pójście do pracy, czy wykonanie ważnego telefonu. Przekonaj się jednak, że słowo „muszę” da się ograniczyć, a wtedy Twoje życie w ciągłym poczuciu obowiązków zamieni się na upragnioną codzienność.

___________________________________________________________

Zamiast: „Muszę spotkać się z koleżanką”

Pomyśl: Czy mam dziś ochotę się z nią spotykać? 

Powiedz: „CHCĘ się spotkać z koleżanką” lub „Nie mam ochoty się z nią dziś widzieć, CHCĘ zostać w domu i poczytać książkę”

Zamiast: „Muszę zrobić śniadanie”

Pomyśl: „Czy chce mi się dziś robić śniadanie?”

Powiedz: „Mam ochotę zjeść pyszne śniadanie, CHCĘ sobie takie przyrządzić” lub „CHCĘ zjeść śniadanie w miłej kawiarni i zrelaksować się z rana” 

___________________________________________________________

Uświadom sobie jak często myślisz o tym, czego chcesz TY i na co tak naprawdę masz ochotę. Zamieniaj „muszę” na „chcę” kiedy tylko możesz i zastanawiaj się nad swoimi pragnieniami. Psychoterapeuci często zwracają uwagę na to, jak ważne jest myślenie o sobie i swoich potrzebach. Życie pod ciągłą presją i udział w codziennym wyścigu może prowadzić nawet do zaburzeń: depresji, lęków, czy zaburzeń odżywiania. Jeżeli czujesz, że masz problem z myśleniem o swoich potrzebach… w takich przypadkach psycholodzy również pomagają ułożyć odpowiedni plan działania. Razem z Tobą opracują odpowiednie sposoby radzenia sobie z problemem i dojdą do jego źródła.

Nie czekaj, wprowadź zmiany razem z Poradnią Zdrowia Psychicznego Educatio już dziś! 

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag