Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Konsultacje on-line: jakie obawy mają pacjenci?

W obecnym czasie bardzo dobrą alternatywą dla wizyt u psychoterapeuty są konsultacje w formie on-line. Koronawirus niestety spłatał nam figla, ale już nasza w tym głowa, by radzić sobie z trudnościami. Wielu specjalistów, w tym głównie psychoterapeuci proponują swoim pacjentom czasowe odbywanie wizyt „wirtualnie”. Dobrodziejstwo Internetu jest tutaj niezwykle cenne – kiedy mamy łącze, mamy już 90% sukcesu! Wielu pacjentów zgłasza jednak, że napotykają różne trudności w związku z realizowaniem konsultacji on-line. Jakie to problemy i jak sobie z nimi radzić? 

Brak śmiałości 

Pod tym argumentem kryje się po prostu brak śmiałości wobec wirtualnego spotkania z terapeutą! Rzadko – ale jednak – wśród pacjentów pojawiają się głosy, że „to coś innego”, „dziwnie tak spotkać się z terapeutą nie na żywo”, czy „nie będę potrafił tak samo się zachować”. 

Rzeczywiście, być może na początku dopadają nas wątpliwości i pewnego rodzaju nieśmiałość przed osobą siedzącą po drugiej stronie ekranu. Musimy jednak pamiętać, że to nadal nasz psychoterapeuta! To nasz towarzysz w „podróży” i niezależnie od warunków chce poprowadzić nas przez proces terapeutyczny bezpiecznie i przede wszystkim z odpowiednią regularnością. Należy pamiętać, że aby psychoterapia była efektywna, powinna odbywać się w regularnych odstępach czasowych i w optymalnej liczbie spotkań. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę w przypadku wątpliwości co do terapii on-line.

Jeżeli wzbierają się w nas lęki i negatywne  emocje co do takiej formy terapii, zawsze warto (a nawet trzeba!) porozmawiać o tym szczerze ze swoim specjalistą. Na pewno będzie to dla niego ważna i cenna informacja do omówienia. 

Brak wiary 

Niektórzy pacjenci myślą sobie: „Co, terapia on-line? Przecież ona nic nie da!”. Nic bardziej mylnego! Wiemy, że dla niektórych osób to nowość. Prawda jest jednak taka, że psychoterapia w formie on-line funkcjonuje już od baaardzo dawna! To doskonałe rozwiązanie np. dla osób mieszkających za granicą i potrzebujących wizyt u psychologa z Polski, czy chociażby dla młodych mam pozostających w domu. Psychoterapia on-line doskonale funkcjonuje wśród osób, które jej potrzebują i daje takie same efekty, jak wizyty w gabinecie. Inna forma spotkania ze specjalistą nie wpływa na wyniki pracy. Jak to się mówi: dla chcącego nic trudnego! 🙂 

Brak prywatności 

Bardzo często spotykamy się z problemem braku prywatności pacjenta. Jest to dość powszechna trudność – w końcu idea #zostanwdomu zatrzymała w domach całe rodziny. Jak zatem w tej sytuacji odnaleźć spokój i komfort odbycia konsultacji? 

Założymy się, że to nie przyszło Ci do głowy: wykorzystaj swojego smartfona i wybierz się na spacer w zaciszne miejsce – park, las, łąka nad pobliskim stawem… Możesz również na 50 minut rozgościć się w samochodzie! Nikt nie powiedział, że terapia ma odbywać się w 4 ścianach. Jeżeli czujesz, że nie masz prywatności w domu, obróć to na swoją korzyść i połącz przyjemne z pożytecznym 🙂 Gwarantujemy – taka terapia nie jest „gorsza”, „dziwniejsza”, „niekorzystna”, czy „nienormalna”. To nadal psychoterapia, to od nas zależy ile chcemy z niej wyciągnąć!

Obawa o finanse

W obecnym czasie większość z nas czuje pewną niestabilność finansową. Nie oszukujmy się – koronawirus nie jest przychylny dla gospodarki. Nie ma się co dziwić, że w wielu z nas rodzą się obawy co do wydolności finansowej. Stoimy pod jednym wielkim znakiem zapytania: Czy będę miał pracę? Jak długo potrwa kwarantanna? Czy powinienem już zacząć oszczędzać?

Nikt z nas nie jest odosobniony w takich wątpliwościach. Chcielibyśmy Was zapewnić, że rozumiemy te obawy. Dlatego Zarząd Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio wychodzi na przeciw swoim pacjentom i stwarza wiele atrakcyjnych programów. Niedawno ruszył program BEZPŁATNYCH KONSULTACJI ON-LINE skierowany do wszystkich osób, które mają obawy związane z koronawirusem. Wizyta u psychoterapeuty bez żadnych kosztów? No jasne, i to z korzyścią dla Ciebie! Twoje zdrowie psychiczne jest dla nas najważniejsze! 

Jeżeli masz jeszcze jakieś obawy związane z psychoterapią ON-LINE, śmiało do nas napisz. Wszelkie trudności możesz omówić z rejestratorkami naszych Placówek – zawsze wesprzemy Cię ciepłym słowem i poratujemy rozwiązaniem! Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio jest razem z Tobą w każdej sytuacji! 

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag