Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Dawanie swobody nastolatkom. Czy są tego plusy?

Tytuł naszego artykułu jest dziś dość „zaczepny”, ale Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio lubi poruszać ciekawe tematy. Dziś więc co nieco o aspektach wychowania nastolatka. 

No właśnie, jak to wygląda w dzisiejszych czasach? Czy istnieje złoty środek, który byłby lekarstwem na wszystkie bolączki związane z wychowaniem dziecka w wieku nastoletnim? Na pewno sposób na wyciszenie negatywnych aspektów wychowania nastolatka istnieje, ale każdy musi dojść do niego indywidualnie. 

O jakich negatywnych aspektach w ogóle mowa?

Nie jest tajemnicą, że dziecko w okresie adolescencji jest narażone na różne stany emocjonalne. Zaczyna dojrzewać zarówno fizycznie, jak i pod kątem psychiki i inteligencji emocjonalnej. Aby nastolatek odnalazł swoją tożsamość, zdefiniował osobowość i ustalił życiowe cele i wartości, musi przebyć długą drogę. Jego postrzegania świata się zmienia – relacje z rodzicem również. 

Jako rodzice często jesteśmy zdania, że w tak trudnym okresie zbyt swobodne wychowanie może nieść same negatywne efekty. Czy przyszło nam jednak do głowy, że zbudowanie otwartej relacji opartej na wzajemnym zaufaniu  da nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego? 

Otwarta rozmowa na każdy temat sprawia, że nastolatek będzie czuł, że może porozmawiać z rodzicem na każdy temat. Sam będzie chętny do opowiadania o sobie i przeżyciach danego dnia. Z perspektywy nastolatka ważne jest, aby traktować go na zasadzie „partnera do rozmowy”. Zbytnia kontrola, wypytywanie, pretensjonalny ton i wyrzuty nie będą działały na korzyść relacji rodzic – nastolatek. Warto zatem brać pod uwagę podstawy, które budują taką relację – wzajemny szacunek, otwarte rozmowy, okazywanie zainteresowania, akceptowanie trudnych momentów i wspólne wypracowywanie kompromisów. Partnerstwo zawsze działa na plus! W efekcie „swobodne” wychowanie również. Wystarczy tylko trochę chęci i dostosowania się do sytuacji.

Rodzicu, jeżeli masz poczucie, że zbudowanie relacji z Twoim dorastającym dzieckiem jest nadzwyczaj trudne – zgłoś się po pomoc do specjalisty psychologa- psychoterapeuty dzieci i młodzieży. Grono profesjonalistów, które spotkasz w Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio z pewnością pomoże Ci dotrzeć do źródła problemu. Psychoterapeuci oraz psycholodzy dzieci i nastolatków pomogą wypracować każdej stronie sposoby na odnalezienie się w trudnych sytuacjach. Warto wiedzieć, że są różne sposoby pomocy tj.: Terapia indywidualna, terapie grupowe dla nastolatków, grupy samopomocowe dla rodziców, terapia rodzinna jak i treningi wychowawcze- rodzicielskie. Powyższe działania są wskazane w sytuacjach, w których komfort zdrowia psychicznego jest zagrożony. Jeśli zauważasz, zmiany które niepokoją Cię w zachowaniu, myśleniu Twojego dziecka bądź w samym sobie to zauważasz zmiany, które nie służą Ci to pamiętaj aby nie zwlekać w szukaniu pomocy. Zgłoszenie się na psychoterapię i uzyskanie pomocy od najlepszych psychoterapeutów, psychologów czy lekarzy psychiatrów to najlepsza inwestycja, jakiej możesz dokonać dla siebie i swoich bliskich… 

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę www.educatio.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag