Umów wizytę tel. 505 68 54 54 Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 21:00, Sob od 9:00 do 18:00

Czym charakteryzuje się żałoba?

Śmierć bliskiego nigdy nie jest łatwa do przeżycia. Niemniej, takie sytuacje w życiu każdego człowieka są nieuniknione i wpisane w naszą egzystencję. Wszyscy przeżywamy żałobę na swój sposób i reagujemy indywidualnie. Istnieją jednak ogólne mechanizmy reagowania na wiadomość o śmierci osoby bliskiej. 

Początkowe fazy żałoby

Pierwszą fazą, którą przechodzimy podczas żałoby jest po prostu „brak emocji”. Nasz organizm wprawia się w osłupienie, bo emocje są tłumione przez odczuwalny silny stres. Powoli powracamy do „myślenia” – wtedy przychodzi faza zaprzeczania. W tej fazie nie zgadzamy się z informacją o odejściu, niekiedy wypieramy ją i mamy nadzieję, że za chwilę wszystko się wyjaśni. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że może być inaczej. To jeden z bardziej czasochłonnych stanów. Możemy tkwić w nim bardzo długo, by myślimy, że „zyskujemy na czasie” i że z biegiem dni przyjdzie wytłumaczenie tej sytuacji. 

Kolejną fazą jest targowanie się. Szukamy wytłumaczenia danej sytuacji, obarczamy winą potencjalnie odpowiedzialne osoby, możemy wykazywać się również agresją. Swoje negatywne emocje – złość, żal, gniew, smutek wylewamy na bliskich, którzy według nas mogliby zapobiec śmierci. 

Końcowe fazy żałoby

Przedostatnią fazą jest depresja. To naturalny stan, który następuje w czasie żałoby. Wtedy w pełni dociera do nas co się stało i zaczynamy dopuszczać do siebie emocje tkwiące w głębi. To czas na płacz, krzyk, samotność, huśtawkę nastrojów, ale też zwierzanie się i potrzeba obecności bliskich. 

W końcu następuje akceptacja – pogodzenie się z koniecznością życia bez zmarłej osoby i racjonalne funkcjonowanie.

Mechanizm przedstawiony w artykule może u każdego objawiać się inaczej – pewne fazy mogą zostać pominięte lub występować w innej kolejności. Żałoba może trwać kilka miesięcy, ale też kilka lat. W tak trudnej sytuacji życiowej zawsze jednak warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże zrozumieć Ci Twoje własne uczucia i emocje. Jeżeli żałoba trwa bardzo długo i nie jesteś w stanie funkcjonować – wizyta u wykwalifikowanego psychoterapeuty to podstawa, po którą powinieneś sięgnąć. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio zachęca Cię do sięgania po sprawdzone metody przepracowywania trudnych życiowych sytuacji. Pozwól sobie odnaleźć sens życia na nowo i odzyskaj siły.

Wspieramy

Karta Warszawiaka
Legionowo - Karta Dużej Rodziny
Nieporęt - Karta Dużej Rodziny
Jabłonna - Karta Dużej Rodziny
Wieliszew - Karta Dużej Rodziny
Serock - Karta Dużej Rodziny
Fundacja PSYCHE Strefa Pozytywnych Myśli
Educar Badania psychologiczne
Espa

Kontakt

google tag